Ağ Oluşturma ve Mülakatlar için En İyi 5 İpucu

Ağ Oluşturma ve Mülakatlar için En İyi 5 İpucu

Doğru Tutuma Sahip Olun

Koçluk seansları her zaman bir tutum kontrolü ile başlar. Tutumunuzu sırayla belirlemelisiniz çünkü ağ kurarken veya röportaj yaparken yaptığınız her konuşmada karşınıza çıkacaktır. Özellikle bu zorlu zamanlarda, “Kazanan benim. Ben kurban değilim. ” tavrını takınmanız önerilmektedir.

Pek çok insanın kötü bir ekonomide mezun olduğunu veya uzun vadeli bir pozisyondan atıldığını biliyoruz. Ancak “Neden ben?” zihniyetine dikkat edin. LinkedIn’e geri dönün, yeni insanlarla bağlantı kurun ve her gün ağınızı oluşturmak ve onlar ile bağlantı kurmak için harekete geçin.

LinkedIn’i Düzenli Olarak Kullanın

İşe alma uzmanları ve işverenler, şirketlerinden aldığınızdan fazlasını verecek biri olduğunuzu görmek ister. Bunu yapmanın harika bir yolu, LinkedIn’de aktif olmaktır. Platformu her gün kullanarak başlayın. Benzer ilgi alanlarına sahip kişilerle bağlantı kurun. Kişilerin durumları hakkında yorum yapın.

En önemlisi gruplara katılın. LinkedIn’de yüz binlerce grup var. Bir üniversite mezunları grubuna katılabilirsiniz. Bir pazarlama grubuna katılabilirsiniz. Gruplara bulunduğunuz yere göre katılabilirsiniz. Bu gruplarda insanlar makaleler, mülakat ipuçları ve iş fırsatları yayınlayacaklar. Kendinizi anlayışlı ve söylenecek cesaret verici şeyler içeren bir grup katılımcısı olarak konumlandırın. Kim takımında böyle birini istemez ki?

Ağ Oluşturma ve Mülakatlar için En İyi 5 İpucu2

Kolay ve Doğal Olarak Bağlanın

Sizi istediğiniz işe yönlendirmeye yardımcı olabilecek kişilerle iletişime geçmeniz ve onlarla sohbet etmeye başlamanız gerekir.

Yıllarca işe alma ve koçluk deneyimine sahip olan uzmanlar, en iyi izlenimlerin mütevazı ve ne istedikleri konusunda net olan insanlardan geldiğini söylüyor. Her şeyi hak ettiğini düşünmeyen ancak işe aç olduklarını gösteren insanları sevdiklerini belirtiyorlar.

Çoğu insan, bire bir ağ oluşturma sohbetleri tarafından stres altında hissediyor çünkü “satış yapma” ve bir iş bulma baskısı altında hissediyorlar. Hiçbir şey satmaya çalışmadığınızı unutmayın. Tek amacınız, başka bir kişiyle gerçek, karşılıklı yarar sağlayan bir bağlantı kurmak olmalıdır. Ne istediğiniz konusunda alçakgönüllü ve net olun, aynı zamanda diğer kişiye hedeflerinde nasıl yardımcı olabileceğinizi de sorun.

Ağ Oluşturma ve Mülakatlar için En İyi 5 İpucu3

Gerçekten Takip Edin

Bağlantılarda her iki tarafın da sohbeti başka bir düzeye taşımak için gerçek ve doğal bir arzuya ihtiyacı vardır. Bu, harekete geçmek, takip etmek ve iletişim halinde olmak demektir. İş arayan olduğunuzda, sohbeti sürdürme sorumluluğu size aittir.

Bir işveren, insan kaynakları uzmanı veya yönetici ile bağlantı kurabiliyorsanız ve konuşma olası bir fırsata dönüşüyorsa, birkaç gün içinde takip etmenizin uygun olup olmadığını sorun. Tercih ettikleri iletişim yöntemini sorun.

Ayrıca LinkedIn’deki kişiyi düzenli olarak takip edebilirsiniz (bağlı olduğunuzdan emin olun veya profilindeki “takip et” düğmesini tıklayın) ve bağlantınızın bir makale yayınladığını veya bir gönderi paylaştığını görürseniz, onlara nasıl olduğunu anlatan, bakış açılarını takdir ettiğinizi gösteren bir mesaj gönderebilirsiniz.

Sohbeti sürdürmenin bir başka yolu da size uygun olmayan pozisyonlar için diğer güçlü yeteneklere başvurmaktır. Bir kişinin kuruluşunda iyi bir aday olabilecek bir iş arkadaşınız varsa, doğrudan size fayda sağlamasa bile bu bağlantıyı kurun.

Kendiniz olun ve ağ oluşturma sürecini aceleye getirmeyin.

Mülakat Yapan Kişiyle Görüşün

Resmi mülakatlar söz konusu olduğunda, iş arama sürecinde bir ajansınız olduğunu unutmayın. İşe alan kişi bu ilişkide tüm gücü elinde tutmuyor. Şirketle mülakat yapmak da sizin sorumluluğunuzdadır. Bir mülakatta veya bir LinkedIn mesaj görüşmesinde kırmızı ışık fark ederseniz, gelecekteki herhangi bir iletişimi reddetme izninizin olduğunu bilin.

Uzmanlar bu zihniyetin renkli insanlar için özellikle önemli olduğunu söylüyor. Bir sohbette hoşlanmadığınız belli bir ton hissederseniz o kişi için çalışmaktan rahatsız olduğunuzu söyleyebilirseniz, o zaman kesinlikle bu fırsatı geri çevirebilirsiniz.

Daha açık ve kabul gören kuruluşlarda çalışmak için başka fırsatlar da olacak. Becerilerinize güvenin. Hedefleriniz konusunda net olun. Profesyonel olun, zorlamaya devam edin ve aç olun.

Biraz koçluk ve pratikle, ağ oluşturma stressiz ve eğlenceli hale gelebilir. Ancak stresli hissediyorsanız, küçük bir şey başararak başlamayı unutmayın. Bugün tüm bu stratejileri kullanmanıza gerek yok, sadece küçük bir adım atın. Her eylemle, ağınızı oluşturmaya ve harika bir yeni iş bulmaya bir adım daha yaklaşacaksınız.

Ağ Oluşturma ve Mülakatlar için En İyi 5 İpucu4

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*