‘En Büyük Zayıflığınız Nedir?’ Nasıl Cevaplanır?

'En Büyük Zayıflığınız Nedir?' Nasıl Cevaplanır?

“En büyük zayıflığınız nedir?” Klasik bir mülakat sorusudur ve en sık kullanılanlardan biridir. Kendiniz hakkında olumsuz olmadan cevap vermek de oldukça zordur. Ancak bunun etrafından dolaşmanın yolları var. Kendi topuğunuza sıkmadan bu soruyu nasıl cevaplayacağınıza dair bazı ipuçları için okumaya devam edin.

Gerçek Bir Zayıflık Seçin

Mülakatı yapan kişi, “Ben bir mükemmeliyetçiyim” veya “çok çalışıyorum” yanıtlarını daha önce birkaç kez duymuş olacaktır. Sadece bu da değil, yarım yamalak bir cevap olduğunu düşünebilirler. Daha dürüst bir yaklaşım, alınabilecek en iyi yaklaşımdır. İşveren, işinizi etkilemelerini engelleyebilmek için zayıf yönlerinizin farkında olmanızı bekliyor. Gerçek bir zayıflık seçin, ancak işvereni erteleyecek kadar aşırı veya dürüst hiçbir şey seçmeyin. Gerçekçi bir şekilde, şimdiye kadarki en büyük zayıflığınızı ortaya çıkarmak zorunda değilsiniz, sadece farkında olduğunuz ve başa çıkma yollarına sahip olduğunuz gerçek bir zayıflık.

'En Büyük Zayıflığınız Nedir?' Nasıl Cevaplanır?2

Dikkatlice Seçin

Dürüst bir zayıflık seçmelisiniz, ancak bu belirli işi yapma yeteneğinizi doğrudan etkileyecek bir zayıflık seçmemelisiniz. Seçiminiz hakkında taktiksel olarak düşünün. Örneğin bir yönetici olarak görev alacaksanız, zaman yönetimi veya organizasyonla mücadele ettiğinizi söylemeyin. Bunun yerine, zayıf bellek gibi biraz daha spesifik bir şey söyleyin. Bu, önlenmesi ve baş edilmesi daha kolay olan bir sorundur ve sizi birkaç farklı şekilde etkileyebilecek kadar geniş bir zayıflık değildir. Ayrıca, çok geniş veya genel bir zayıflık seçmek, bunun gerçek olmadığını veya kendi eksikliklerinizin daha az farkında olduğunuzu gösterir. Bir şey bulmakta zorlanıyorsanız, arkadaşlarınıza ve ailenize düşüncelerini sorun. Ve yanıtlarını kişisel algılamayın, kimse mükemmel değildir!

Karşı Cevap Verin

Bu soru sorulduğunda, yapabileceğiniz en kötü şey zayıflığınızı belirtmek ve daha fazla detaylandırmamaktır. Bu soruyu yanıtlamanın tek yolu, iyi düşünülmüş ve gerçekçi zayıflığınızı ifade etmek ve ardından onu yenmek için attığınız adımları takip etmektir. Örneğin; “Bazen hafızamın zayıf olduğu durumlarla mücadele ediyorum, bu yüzden hiçbir şeyi kaçırmamak için bugün ne yapmam gerektiğine dair bir program hazırlıyorum. Ayrıca, söylenen hiçbir şeyi unutmadığımdan emin olmak için toplantılar sırasında ve müşterilerle yapılan görüşmelerin ardından notlar alıyorum ‘. Bu, bir sorunun öz farkındalığını ve bunun kendiniz veya başkaları için başka sorunlara neden olmasına izin vermemeye yönelik bilinçli bir çabayı gösterir.

Zayıf yönleri ortaya koymak kolay değildir, ancak işverenin tamamen mükemmel bir aday aramadığını unutmayın. Şirketlerine uyum sağlayabilecek gerçek bir aday arıyorlar ve verdikleri rolden en iyi şekilde yararlanmak için çok çalışıyorlar. Olumlu bir tavır ve kendinden emin bir yaklaşıma sahip olmak, sahip olduğunuz tüm zayıflıklarınızı çok daha az önemli hale getirecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*