Yapabileceğiniz En İyi 8 İnşaat İşi

Yapabileceğiniz En İyi 8 İnşaat İşi

Çoğu durumda, insanlar inşaat işlerini düşündüklerinde, inşaat işçilerini ve ustaları düşünürler. Ancak işin gerçeği, inşaat sektöründe alabileceğiniz her türlü işin mevcut olmasıdır.

İnşaatlarda çalışmaya başlamak mı istiyorsunuz? Orada ne tür inşaat işleri olduğunu merak ediyor musunuz? İşte ilk 8.

1. Proje Müdürü

Başarılı biriyseniz, proje müdürü olmayı düşünebilirsiniz. Proje müdürleri, bir inşaat projesinin her yönünü denetler ve bütçelemeden tasarıma, zaman yönetimine ve daha fazlasına kadar her konuda yardımcı olur. Her şeyi bir arada tutan, projenin olabildiğince verimli bir şekilde ilerlemesini sağlayan onlardır.

Proje müdürlerine cömert bir şekilde ödeme yapılabilir, proje müdürü maaşları deneyimlerine göre aylık 3800 TL ile 15000 TL arası değişmektedir.

Bununla birlikte, proje müdürü olmak için bir lisans derecesi almanız gerektiğini unutmayın. Kademelerde yükselmek mümkün olsa da eskisi kadar yaygın değil. Bir proje müdürü olmak istiyorsanız, inşaat yönetimi, mühendislik veya mimarlık alanlarında bir derece aramalısınız.

2. Demirci

Bir şantiyedeki en önemli sorumluluklardan bazıları demircilere ait olanlardır. Demir işçileri, kirişler, kolonlar ve diğer metal destek unsurları içeren elemanları kurarak binaların ve diğer yapıların ayakta kalmaları için ihtiyaç duydukları gücü sağlar.

Demirci maaşları aylık yaklaşık 2900 TL ve 5300 TL arası değişmektedir. Bununla birlikte, bir demir işçisi olmak için, bir çırak olarak başlamanız ve merdiveni tırmanmanız gerekeceğini unutmayın. Çırak olarak geçirdiğiniz zaman, eğitiminiz olarak hizmet edecek ve önemli kavramları ve güvenlik önlemlerini öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Yapabileceğiniz En İyi 8 İnşaat İşi2

3. Tesisatçı

Sıhhi tesisat olmadan modern bir bina inşa edemezsiniz. Bu nedenle, inşaat şirketlerinin maaş bordrolarında tesisatçı bulundurmaları gerekir.

Bununla birlikte, şantiyelerde çalışırken, tesisatçıların boru ve su cihazlarının kurulumundan çok daha fazlasından sorumlu olduğunu unutmayın. Planlama sürecinde hayati öneme sahiptirler, planları bir araya getirmeye ve tasarımları oluşturmaya yardımcı olurlar.

İnşaat tesisatçıları maaşı aylık 3500 TL ile 9600 TL arası değişmektedir. Ancak, önceden birkaç yıl çırak olarak hizmet vermeniz gerekecektir.

4. Asansör İşçileri

Binaların içine asansör yerleştirmekten sorumlu olan bu kişilerin maaşları aylık 2900 TL ile 6100 TL arası değişmektedir.

Bu mesleğe yapacaksanız, yükseklerle başa çıkabilmeniz gerekeceğini unutmayın. Sonuçta, asansörler çeşitli yükseklikte binaların üst katlarına çıkıyor. Bir gökdelenden asansör boşluğuna 150 metre aşağı bakmayı kaldıramıyorsanız, bu sizin için bir iş değildir.

5. Vinç Operatörü

Vinç operatörleri, alet ve malzemelerin bir alandan diğerine vinçle taşınmasından sorumludur.

Ortalama olarak, vinç operatörleri maaşları aylık yaklaşık 4000 TL ve 8000 TL arası değişmektedir. Meslekte ne kadar uzun süre kalırsanız, o kadar çok para kazanabilirsiniz. Vinç operatörlük eğitimi ve vinç operatörlük belgesine ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Yapabileceğiniz En İyi 8 İnşaat İşi3

6. Elektrikçi

Diğer bir seçenek de elektrikçi olmaktır. Şantiyelerin hem elektrik tesisatlarının montajı hem de elektrik elemanlarının tasarımı için elektrikçiye ihtiyacı vardır.

Şantiyelerdeki elektrikçi maaşları aylık 2900 TL ile 5000 TL arası değişmektedir.

Elektrikçi olmanın birkaç farklı yolu vardır. Bir seçenek, bir elektrikçiye çırak olarak çalışmak ve bu arada önemli beceriler kazanmaktır. Diğer bir seçenek de bir meslek okulunda ders almaktır.

7. Ahşap Ustası

İnşaat alanında da ahşap ustalarına ihtiyaç vardır. Sadece ahşap kalıp inşa edip kurmakla kalmazlar, aynı zamanda tasarım sürecine yardımcı olurlar, tasarımı uygulama aşamasında mimarlar ve mühendislere neyin uygun olup olmadığı konusunda bilgi verirler.

Ahşap ustası maaşı aylık 3000 TL ile 10000 TL arası değişmektedir.

Yapabileceğiniz En İyi 8 İnşaat İşi4

8. Duvar Ustası

Duvarlar binaların temel yapıtaşlarındandır. Bu nedenle, inşaat endüstrisinin duvarcılara oldukça yüksek bir talebi var.

Duvar ustası olmak için çıraklıktan yetişerek eğitim almanız gerekecektir. Ek eğitim de gerekli olabilir.

Ücreti merak mı ediyorsunuz? Duvar ustalarının ortalama maaşları yaklaşık 2900 TL ile 6000 TL arası değişmektedir.

Gördüğünüz gibi inşaat alanı herkese açık. Bazı inşaat işleri üniversite diploması ve kapsamlı eğitim gerektirdiğini unutmayın. Kısacası, inşaat yapmakla ilgileniyorsanız, sizi bekleyen bir kariyer var.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*