Hayalinizdeki İş İçin Mezuniyet Sonrası Yapılacaklar Listesi

Hayalinizdeki İş İçin Mezuniyet Sonrası Yapılacaklar Listesi

Mezuniyet sonrası hayallerinizdeki işe henüz girmemiş olanlar arasındaysanız ve geleceğiniz konusunda stres yaşıyorsanız, birkaç basit yapılacak işi takip ederek, istediğiniz noktaya varabilirsiniz.

Kariyer hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olması için mezuniyet sonrası yapılacaklar listenizi kontrol edebileceğiniz birkaç öğe şunlardır:

Çabalarınızı Kariyer Geliştirme Fırsatları Olan Şirketlere Odaklayın

Yeni mezun olarak, zor kazandığınız derecenizi iyi bir şekilde kullanmak söz konusu olduğunda kariyer hayallerinizi gerçekleştirmeye hazırsınız. Ancak, muhtemelen giriş seviyesi bir konumda başlamanız gerekecek. Bu nedenle, zamanınızı net kariyer geliştirme fırsatları olan şirketleri araştırmak ve bunlara yatırım yapmak için harcamanız önemlidir.

Çalışanların şirketlerinde ne kadar süreyle işlerinde kalma eğiliminde olduklarını görmek için çalışan incelemelerine ve LinkedIn profillerine yakından bakın. Birkaç yıldır bir şirkette mi bulundular ve üst sıralara çıktılar mı? Ancak, kendinizi o konumda görebildiğinizden daha uzun süredir aynı seviyedelerse ve bu, o şirketin işleyiş şekliyse başka bir yere bakmak isteyebilirsiniz.

Hayalinizdeki İş İçin Mezuniyet Sonrası Yapılacaklar Listesi2

Dahili hareketliliğin yanı sıra, büyüme ve gelişme fırsatlarını gösteren, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç faktör vardır:

Şirket, çalışanlar için sürekli eğitim veya ek eğitim için ödeme yapıyor mu?

Resmi mentorluk programları var mı?

Çalışanlar rotasyon programlarına veya esnek görevlere katılabilir mi?

Tüm bu teklifler, işverenin çalışan büyümesine öncelik verdiğinin işaretleridir.

Bilgilendirici Mülakatlardan En İyi Şekilde Yararlanmak İçin Ağınızı Kullanın

Bu, üniversitede kurduğunuz ilişkilerin profesyonel değerlerini göstermeye başladığı zamandır. Doğru bağlantıları kurmanıza yardımcı olmak için ağınızda uygun kişileri belirlemek önemlidir. Herkese bir sıra atmayın. Kimden en iyi iç görüyü elde edebileceğiniz ve karşılığında fayda sağlayabileceğiniz konusunda bilinçli olun.

Ağınızı araştırın ve hayalinizdeki kariyer yolunda atmanız gereken aynı mantıksal adımları atmış kişileri belirleyin. Ardından, ya bilgilendirici bir mülakat için zaman isteyin ya da onlardan çalışmak istediğiniz şirketlerde doğru kişilerle bağlantı kurmalarını isteyin.

Bilgilendirme amaçlı bir mülakat, bir işe girmekle ilgili değildir. Bu kişinin bulunduğu yere nasıl geldiğini anlamanın bir yolu. İrtibat kurarsanız, bilgilendirici mülakatların bir iş başvurusuna yönlendirme olasılığı daha yüksektir.

Her zaman karşılıklı yarar sağlamak için kurduğunuz ilişkileri besleyin. Karşılığında bir LinkedIn önerisi veya ağınızdaki biriyle bağlantı kurma gibi bir şey teklif edin.

Özgeçmişinizdeki Boşlukları Öğrenmek ve Kapatmak İçin Yeni Beceriler Belirleyin

Kendinizi başarıya hazırlamanın harika bir yolu, araştırdığınız çeşitli şirketlerdeki farklı iş tanımlarına dikkat etmektir. İstediğiniz rolü belirledikten sonra, o başlık için çok sayıda açıklığın gerekliliklerini okuyun ve henüz sahip olmadığınız tüm beceri ve deneyimleri vurgulayın.

Gerekli tüm becerileri edinmeye çalışmak yerine, iş tanımları arası becerilerin çakıştığı yerleri karşılaştırın ve çabalarınızı oraya odaklayın. İster gönüllü çalışma ister sertifika veren online eğitim  tamamlama veya birkaç hafta boyunca işbaşı yapma yoluyla olsun, işverenlere ve işe alım uzmanlarına, öğrenmeye devam etme isteğinizi göstererek ve başarılı olmak için doğru becerileri edinerek işinize istekliliğinizi gösterebilirsiniz.

Hayalinizdeki İş İçin Mezuniyet Sonrası Yapılacaklar Listesi3

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*