Mülakatlarda Diğer Adayların Önüne Geçmek

Mülakatlarda Diğer Adayların Önüne Geçmek

Mülakatlar, kendinizi sergilemek ve pozisyona ideal aday olarak kendinizi sunmak için bir fırsattır. Kaçınılması gereken pek çok şey varken, bu konuda çok fazla takılıp kalmayın ve yapmanız gereken şeylere konsantre olun. İşte bir mülakatta mükemmelleşmeye gitmenizi sağlayacak bazı ipuçları.

Hazırlanmak

Muhtemelen, çok önemli olan en yaygın mülakat soruları için önceden düşünmüş ve cevaplar hazırlamışsınızdır. Bununla birlikte, görüşmelerin çoğu artık, belirli becerileri sergilediğiniz zamanın bir örneğini sunmanız gereken yeterlilik sorularını içermektedir. Bunlar muhtemelen ekip çalışması, liderlik ve pozisyona daha özgü beceriler olacaktır. Cevaplarınızla hazır ve prova edilmiş olarak gelmek, görüşmeciyi çok daha fazla etkileyecek şekilde dilin yuvarlanmasını sağlayacaktır. Cevap verirken fazla düşünmek temel beceriler konusunda fazla pratik yapmadığınızı gösterecektir. Vereceğiniz cevapları düşünmek için mülakata kadar beklemeyin.

Bilginizi Gösterin

Bunu yaptığınızı açıkça belirtmezseniz, mülakattan önce şirketi araştırmanın bir anlamı yoktur. Şirket hakkında ne bildiğiniz sorulursa, yanıtınızın ayrıntılı ve kapsamlı olabileceğinden emin olun. Size sorulmazsa, belirli sorular sorarak bilginizi gösterebilirsiniz. Örneğin; “Büyümek mi istiyorsunuz?” yerine bunu “Hala Ankara’da bir ofis açmayı planlıyor musunuz?” olarak değiştirin. Bu, şirket hareketlerini takip ettiğinizi ve araştırma yapmak için zaman ayırdığınızı gösterir. Bazen bir mülakat bağlamında gerçekler aklınızdan kaçabilir, bu nedenle yetersiz kalmamak için ihtiyaç duyabileceğinizden daha fazla bilgi araştırın.

Mülakatlarda Diğer Adayların Önüne Geçmek2

Kendin Ol

İnsanlar genellikle mülakatların katı görüşmeler olduğunu ve stratejik cevaplar, sorular dışında hiçbir şeye yer olmadığını düşünürler. Ancak kişiliğinizi göstermemek, görüşülen diğer tüm kişiler arasında öne çıkmanızı zorlaştıracaktır. İşverenler, iş deneyiminiz ve başarılarınızın yanı sıra bir kişi olarak kim olduğunuzu, bakış açınızı ve olaylara yaklaşım şeklinizin nasıl olduğu hakkında bir fikir edinmeye çalışıyorlar. Bu yüzden bunu gizlemeye çalışma. Kendinizin farkında olduğunuzu ve en iyi çalıştığınız belirli alanları belirleyebileceğinizi gösterin. Kimse tam paket değildir, bu yüzden olduğunuzu iddia etmek görüşmecinin sizi daha az samimi görmesine neden olur.

Açık Ol

Başarıları gösteren sayılar ve istatistikler, işverenler için altın tozudur. Bir aday olarak değerinizi ölçmeye yardımcı olurlar ve nasıl performans gösterebileceğinize dair gerçek bir vizyon sağlarlar. Ulaştığınız hedeflerin, üretilen iş hacminin, yapılan iş hacminin veya uygun olan herhangi bir şeyin istatistiklerine hazırlıklı gelirseniz, X, Y ve Z’de ‘oldukça iyi’ olduğunu iddia eden diğer adaylardan çok daha fazla anlam ifade edecektir.

Mülakatlarda Diğer Adayların Önüne Geçmek3

Mülakatlarda öne çıkmak söz konusu olduğunda, kendinden emin ve övünmeden samimi olmak genellikle anahtardır. Rahatlamayı, gülümsemeyi ve kendin olmaktan korkmamayı unutma.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*