Her Profesyonelin Bilmesi Gereken Online Mülakat İpuçları

Her Profesyonelin Bilmesi Gereken Online Mülakat İpuçları

COVID-19 ve sosyal huzursuzluktan ekonomik sorunlara, insanlar evde her zamankinden daha fazla zaman geçirdiler. Özellikle katı karantina önlemlerinin bir sonucu olarak, birçok işveren ve potansiyel çalışan iş görüşmeleri yapmak için Zoom gibi online video konferans programlarına başvurmaktadır.

Potansiyel iş görüşmeleri için bir liman olarak, online platformları başarı için en iyi şekilde nasıl kullanacağınızı öğrenmek oldukça önem taşır. Bu yazıda, bir sonraki mülakatınıza hükmetmek için online programları kullanırken etkileşime girebileceğiniz birkaç önemli ipucunu keşfedeceğiz.

Elbette, görüşme yaptığınız şirketi araştırarak ve size sorulabilecek hem yaygın hem de düşündürücü mülakat sorularını öğrenerek önceden hazırlanmanız gerekecektir. Bununla beraber online mülakatınız için hazırlanmayla ilgili rehberliği yazımızda bulacaksınız.

1) Sesi Kapat Düğmesine Hazır Olun

Potansiyel işvereninizin ne duyacağını kontrol edebilirsiniz, bu nedenle gerektiğinde sessize alma düğmesini kullanmaya hazır olun. Tipik olarak, yakın çevrede yüksek veya rahatsız edici sesler duyulduğunda sesimizi kapatmayı severiz. Ayrıca işvereniniz konuşurken kendinizi susturabilir, böylece olası istenmeyen durumları engelleyebilirsiniz. Potansiyel işvereniniz, konuşurken tamamen odaklandığınızı görmekten zevk duyacaktır.

2) Uygun Işıklandırma ve Arka Planlar Kullanın

Dağınık yatak odanızı mülakat için arka plan olarak bırakmayın. Bilgisayarınızı ve web kameranızı, aydınlatma üzerinde daha iyi kontrol sahibi olabileceğiniz iyi aydınlatılmış bir alana yerleştirin.

Mülakatınız için daha az gürültülü bir ortam seçerek işvereniniz için sakin ve iyi aydınlatılmış bir deneyim yaratın. Yaratıcı olmak istiyorsanız, daha profesyonel görünümlü bir arka plan oluşturmak için yeşil bir ekran kurmayı düşünebilirsiniz.

Boş bir duvarın önüne veya birkaç güzel süslemenin olduğu bir yere kurmanın da seçenekler arasında olduğunu unutmayın

Online Mülakat İpuçları

3) Kamerayla Konuşun

Dikkatinizi web kameranızın lensine yönlendirmek tamamen anormal gelsede, bu da gereklidir. Görüşmeyi yapan kişinin ekranında sizin gözleriniz olacaktır. Bu şekilde görüşmeyi yapan kişiyle göz teması kuruyor gibi olacaksınız. Bu bağlantı, daha iyi bir izlenim yaratmanıza olanak tanır. Endişeleniyorsanız, görüşmeniz için canlı yayına gitmeden önce biraz pratik yapın.

4) Dikkatinizi Dağıtan Şeylerinizi Susturun

Telefonunuzun ses düzeyini ve bilgisayarınızın görüşme sırasında yaratabileceği aksaklıkları kapatın. Olabildiğince sakin ve odaklanmış bir hal oluşturmalıyız ki böylece sözlerimiz dikkatimizi dağıtan şeylerden daha fazla ağırlık taşısın.

Mülakatlar olağan durumlardır, bu yüzden online platformlar üzerinde bir röportaj yapmaktan korkmayın. Nihai mülakat deneyimini yaratmak için ipuçlarımızı kendi doğal eğilimlerinizle birleştirin. Biraz şansla, bir sonraki mülakatınız en iyi mülakatınız olabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*